LENOVO ThinkPad Universal USB-C Smart Dock 100W Power Delivery 4K Triple Displays 2xDP HDMI 5xUSB-A USB-C Audio GbE w Microsoft Azure Sphere 135W AC 40B20135AU
SKU:L-NAL-40B20135AU
Sale Sold out
inc GST
  • Dispatched same/next business day
  • Australian stock and warranty
  • Perth pickup may be available (2-4 days)
THE SMARTER WAY TO WORK Introducing the ThinkPad Universal USB-C Dock. This advanced, universally compatible one-cable docking solution lets you work smarter, not harder. It comes with a vast array of ports, next-gen plug and play functionality, and rapid charging capabilities (up to 100W for most USB-C notebooks*). Smart enough to install critical firmware updates automatically, it is ideal for any mixed-PC environment and home-based working, and gives you the freedom and power to do more. ; * The in-box 90W power adapter charges ThinkPad and other USB-C notebooks up to 65W. For 100W charging, an optional slim tip 135W power adapter is required
Tech Specs:
ColorBlack
Max Number of External Monitors3
Weight340 g
Refresh Rate2x 3840x2160 @60 Hz; 1x 3840x2160 @30 Hz
AC PlugSlim-tip
Warranty TypeCRU
Output Power65 W with 90 W power adapter connected; 100 W with 135 W power adapter connected
BrandThinkPad
OS RequirementsWindows 11; Windows 10; Windows 7
Packed Weight955 g
Audio Ports1 x Combo Audio Jack
Charging PortDC-IN
USB Ports3 x USB 3.2 Gen 2; 2 x USB 2.0; 1 x USB-C
Video Ports2 x Display Port; 1x HDMI Port
Ethernet1 x Gigabit Ethernet
Package TypeBrown Box
Packed Dimensions (L x D x H)210 x 158 x 75 mm
Height30.75 mm
Length171 mm
Depth80 mm
Warranty PeriodThree Years
Maximum Operating Temperature35
Minimum Operating Temperature0
Maximum Relative Humidity (%)95% (no Condensation)
Minimum Relative Humidity (%)20%
Driver NeededYes
Input Power90 W
Physical Security Feature2 x Security lock slot
Power ButtonYes
Power DeliveryYes
Shipment GroupThinkPad Universal USB-C Dock; 90 W AC Power adapter; Power cord; Pubs; Cable
View full details
Description
Tech Specs:
ColorBlack
Weight340 g
AC PlugSlim-tip
Warranty TypeCRU
BrandThinkPad
Packed Weight955 g
Charging PortDC-IN
Ethernet1 x Gigabit Ethernet
Package TypeBrown Box
Height30.75 mm
Length171 mm
Depth80 mm
Warranty PeriodThree Years
Minimum Operating Temperature0
Driver NeededYes
Input Power90 W
Power ButtonYes
Power DeliveryYes